EGEDAL: Der er tale om et atypisk skridt, hvis det ender med, at Egedal Kommune henter ekstern hjælp til at forbedre tonen mellem politikerne i byrådet, siger forskningslektor ved Danmarks Medie- og Journalisthøjskole Roger Buch Jensen til sn.dk.
Som omtalt mandag er Egedals borgmester Vicky Holst Rasmussen (S) ved at se på, om der er behov for ekstern hjælp til at løse problemer med en grov tone i byrådet.
Problemet blev på det seneste byrådsmøde rejst af Jonathan Kristensen (SF), der bl.a. fortalte, at han oplevede at være blevet latterliggjort, mens andre medlemmer bekræftede, at arbejdsmiljøet er udfordret af bl.a. personlige angreb, råben og rullen med øjne af andres udtalelser.
- Det er usædvanligt, når et byråd søger om hjælp udefra til at løse sine problemer. Vi snakker måske to-tre andre byråd - det er almindelig kendt, at der har været problemer i andre byråd - eksempelvis Randers og Slagelse, siger Roger Buch Jensen, der ikke mener, at dårlig byrådskultur er sådan lige at løse.
- Det er en svær problemstilling, for et byråd er bare noget andet end en almindelig arbejdsplads, hvor der er en ledelsesstruktur. Her er der tale om politikere, der er "ansat" af borgerne, så det giver en anden dynamik. Man skal også huske at bevare den politiske nerve, som der skal være i et byråd, siger han.
cwa
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.