SYDDANMARK: Falck har ikke opgivet kampen for at genvinde ambulancekørslen i Syddanmark.
Ifølge Fyens Stiftstidende modtog den politiske ledelse i Region Syddanmark lørdag et brev fra Falcks koncerndirektør Allan Søgaard Larsen med et tilbud om at overtage ambulancekørslen i de områder, som siden 1. september har været betjent af det hollandske selskab Bios.
I brevet, som er stilet til regionsrådsformand Stephanie Lose (V) og næstformand Poul-Erik Svendsen (S), fremsætter Falckdirektøren et tilbud, der er adskillige millioner kroner lavere end det bud, Falck hidtil er kommet med.
Ifølge avisens oplysninger foreslår Falck, der før har kaldt Bios' pris for urealistisk lav, nu at matche Bios' pris på sidste decimal. Det betyder, at Falck sammenlignet med koncernens oprindelige bud nu sænker prisen på ambulancekørslen på Fyn og i Syd- og Sønderjylland med op mod 70 mio. kr. årligt.
I de første fire måneder forlanger Falck dog ekstra 10 pct. på prisen for at retablere sig i Syddanmark.
Falcks pristilbud gælder derefter indtil Region Syddanmark måtte skrue en ny udbudsrunde sammen. En ny udbudsrunde om et års tid er lovpligtig, hvis Bios viser sig ikke at kunne løfte opgaven.
Ritzau-mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.