SILKEBORG: Tvivlen om Silkeborg-borgmester Steen Vindums (V) habilitet på grund af et privat bekendtskab med en entreprenør er blevet bortvejret næsten lige så hurtigt, som den kom op. Et juridisk notat fra KL afviser, at der skulle være nogen problemer.
Borgmester Steen Vindum er ikke overrasket, eftersom han aldrig selv har opfattet sig som inhabil, siger han til Midtjyllands Avis. Han bemærker samtidig, at 'det er naivt at tro at kritikken forstummer', men erklærer også, at 'det lever jeg med'.
Kritikken af Steen Vindum opstod i forlængelse af en anden habilitetssag for et andet byrådsmedlem, men i relation til samme entreprenør. Oppositionspartiet Socialdemokratiet tager ifølge JP Aarhus KL's frikendelse af borgmesteren til efterretning og vil ikke gøre mere ved sagen.
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.