dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Havnegrunde var et guldæg, men endte som et slagtilbud

Mæglerne havde vurderet Nordre Havnekaj i Kerteminde til op mod 51 mio. kr., men byrådet endte med at sælge for ni mio. kr.
10. DEC 2019 13.42

KERTEMINDE: Nordre Havnekaj var et guldæg i Kerteminde Kommune, og et salg skulle give godt i kommunekassen. Det har dog været svært for kommunen at få solgt grunden, og da man endte med at underskrive kontrakten for salget i oktober, lød prisen på ni mio. kr.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/havnegrunde-var-et-guldaeg-men-endte-som-et-slagtilbud

GDPR