HELSINGØR: Med mellemrum dukker der sager op i den offentlige verden, hvor medier kan referere fra lukkede dagsordener - og i nogle tilfælde fører den slags lækager til politianmeldelser.
Politiet gennemfører i den slags sager typisk afhøringer blandt de mistænke - embedsmænd og politikere - men der er jo også andre metoder.
I Helsingør tager man nu en af dem i brug. Hemmelige tekstkoder skal afsløre byrådsmedlemmer, hvis de lækker oplysninger fra en byggesag om Skolen i Bymidten, skriver Frederiksborg Amts Avis, efter den lukkede dagsorden til et ekstraordinært økonomiudvalgsmøde og senere byrådsmøde mandag, som handlede om skole-sagen blev sendt med brev og ikke som normalt på email.
Hver eneste dagsorden er ifølge avisen forsynet med en kode i form af forskellige sproglige formuleringer, som skal gøre det muligt at afsløre, hvor medierne har oplysningerne fra i tilfælde af en læk. Eksistensen af tekstkoden fremgår helt tydeligt af materialet, oplyser avisen.
- Vi er nødt til at forhindre, at man kan læse den lukkede dagsorden i avisen, hvis der på et tidspunkt skal rejses en sag, siger borgmester Benedikte Kiær (K) om sagen, hvor der for tiden bl.a. drøftes et eventuelt erstatningsansvar mod en byggerådgiver i projektet, der i sommeren 2014 måttes stoppes, da Natur- og Miljøklagenævnet underkendte lokalplanen. Der er afsat 16 mio. kr. til erstatninger til de tre entreprenørfirmaer, hvoraf kommunen har indgået forlig med de to af dem.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.