
AALBORG: Med en kombination af termiske kameraer etableret mellem Limfjordsbroen og Honnørkajen og et supplerende styrbart kamera til brug for aktiv afsøgning forsøger Aalborg Kommune at finde en innovativ løsning på, hvordan man kan øge sikkerheden og trygheden ved færdsel på Aalborgs havnefront.
Forsøget sker sammen med Nordjyllands Beredskab, AAU Faculty of Engineering and Science og sikringsfirmaet Actas A/S, og det er AAU, som har kortlagt risikoarealer og udviklet et program, som kan 'genkende' utilsigtede hændelser og give en alarm, oplyser kommunen.
Når en person har en adfærd, der opfattes kritisk, og der samtidig er bevægelse ud over kanten, går der en aktiv alarm på Beredskabscentret.
Samtidig aktiveres der et kamera på Limfjordsbroen, som registrerer, hvad der sker, og som kan benyttes til at understøtte en operativ indsats.
På denne måde alarmeres Beredskabscentret straks ved kritiske hændelser, og live billeder fra stedet kan ses i Vagtcentralen på den eksisterende videoplatform. Og herfra har man mulighed for at aktivere en redningsbåd.
Hvis forsøget bliver en succes, er det planen, at erfaringerne kan rulles ud og anvendes på hele havnefronten.
- Høster vi gode erfaringer, vil projektet formentlig også kunne adopteres og anvendes i andre havnebyer i Danmark og måske også i udlandet, siger rådmand for By- og Landskabsforvaltningen Hans Henrik Henriksen (S).
dc
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.