SYDDANMARK: Automatisk skanning af alle dokumenter for CPR-numre før publicering på regionens hjemmesider og regelmæssige skanninger for CPR-numre af alle regionens hjemmesider. Det er nogle af de tiltag, som Region Syddanmark nu sætter i værk for at undgå, at personfølsomme oplysninger bliver synlige på internettet.
Regionrådspolitikerne har på forretningsudvalgsmødet fået en foreløbig mundtlig redegørelse om de tiltag, som regionen nu sætter i værk.
- Når personfølsomme oplysninger havner på internettet, skyldes det som regel en menneskelig fejl. Vi er omkring 25.000 medarbejdere i regionen, og derfor kan der ske fejl. Men vi skal gøre alt for at undgå det, og som første skridt beder vi nu vores it-leverandører om at udvikle nogle sikkerhedssystemer, som skal forhindre fejl. Samtidig indskærper vi, at de retningslinjer, vi har på området, skal følges, siger regionsdirektør Mikkel Hemmingsen.
Siden Region Syddanmark i weekenden blev opmærksom på, at navne og CPR-numre på 69 kræftpatienter var synlige på internettet, har regionens it-afdeling dels arbejdet på at få fjernet oplysningerne fra internettet og dels arbejdet på at forhindre flere læk. It-afdelingen har endnu ikke afsluttet dette arbejde.
Infonet indeholdt patientnavne ved en fejl
De personfølsomme oplysninger, som blev opdaget i weekenden, var ved en fejl gjort synlige via det såkaldte infonet, som er et dokumentsystem, regionens sygehuse bruger. Infonet indeholder kliniske instrukser, skabeloner og dokumenter, som medarbejderne på sygehusene bruger i deres patientbehandling. Dele af infonet er tilgængeligt for sygehusenes samarbejdspartnere - for eksempel kommuner og praktiserende læger - via internettet.
Personfølsomme oplysninger må ikke forekomme på infonettet, så i det konkrete tilfælde er infonettet blevet brugt til noget, som det ikke er beregnet til. Ved en fejl er personfølsomme oplysninger blevet registeret i et bilag, og disse oplysninger er efterfølgende blevet synlige på internettet.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.