
Plantebaserede fødevarer må fortsat sælges og promoveres ved at bruge udtryk, der traditionelt forbindes med kød. Det fastslog EU-Domstolen fredag, skriver mediet Euronews.
Afgørelsen sætter punktum i en længere sag fra 2021. Dengang vedtog Frankrig en lov, der forbyder beskrivelser som "vegetarburger" og "veganske pølser" i markedsføringen af plantebaserede alternativer.
Loven blev anfægtet af flere organisationer, der arbejder for at fremme alternativer til kød. De mener, at loven er i strid med EU-lovgivningen. Frankrig sendte sagen til EU-Domstolen, og fredag kom så afgørelsen.
EU-lande kan oprette juridiske navne, der skal bruges til at beskrive kødalternativer. Hvis de ikke gør det, kan producenter frit markedsføre produkterne med mærkater som "bøf" og "pølse", fremgår det af EU-Domstolens afgørelse.
Glæde hos vegetarforening
De kødrelaterede navne må bruges, så længe sammensætningen af produkterne er tydeligt mærket og ikke vildleder forbrugerne. Den nye afgørelse glæder organisationen European Vegetarian Union, der hævdede, at den franske lov stred mod EU-lovgivningen.
- Ved at sikre klarhed i fødevaremærkning kan vi fremme plantebaserede alternativer og arbejde hen imod at nå miljømål samt øge EU's konkurrenceevne og innovation, siger chef for Den Europæiske Vegetariske Union Rafael Pinto på et pressemøde.
Med den nye afgørelse kan medlemslandene dog fortsat henvise til egne forbrugerbeskyttelsesregler, hvis landet mener, at der er tale om vildledende markedsføring.
I 2017 vedtog EU-Domstolen, at alternativer til mejeriprodukter ikke må kaldes for eksempel "mælk", "smør" eller "yoghurt". Derfor bliver forbrugere mødt af "havredrik" og "smørbar" i kølediskene i dag. Kun fødevarer, der indeholder egentlige mejeriprodukter, må bruge udtryk associeret hertil.
I 2020 afviste Europa-Parlamentet et forslag om at reservere kødrelaterede navne til fødevarer fremstillet af animalske dele, skriver Euronews.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.