SJÆLLAND: En læge er blevet varslet borvist, fordi han har nægtet at følge Region Sjællands kurser i brug af Sundhedsplatformen, oplyser DR Sjælland.
Lægen har i en Facebook-gruppe opfordrer sine kolleger i regionen til at følge hans eksempel, så Sundhedsplatformen ikke kan få den planlagte premiere senere i denne måned.
Koncerndirektør Lars Onsberg Henriksen fra Region Sjælland vil ikke kommentere den konkrete personalesag, men siger at det er en betingelse for at være ansat i Region Sjælland, at man har lært at bruge systemet. Ifølge lægen selv er bortvisningen i høring i en uge.
mk
Læs hele historien hos DR Sjælland.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.