dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Medicinrådet siger nej til lægemiddel mod alzheimers

KORT NYT
18. DEC 2025 8.11

Medicinrådet har onsdag afgjort, at et lægemiddel mod alzheimers ikke skal anvendes i det danske sundhedsvæsen. Det fremgår af Medicinrådets hjemmeside. Lægemidlet sælges under navnet Leqembi og er det første EU-godkendte lægemiddel, der vurderes til at kunne bremse udviklingen af alzheimer.

I afgørelsen lyder det, at Medicinrådet har vurderet, at effekten ved medicinen er mindre end det, der normalt regnes for klinisk relevant. Derudover vurderer rådet, at lægemidlet vil have betydelige meromkostninger for sundhedsvæsnet.

- Samtidig kan behandlingen være forbundet med alvorlige bivirkninger, og der er ingen dokumentation for, at overlevelsen forlænges, lyder det i afgørelsen.

/ritzau/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkindkob.dk/artikel/medicinraadet-siger-nej-til-laegemiddel-mod-alzheimer

GDPR