
Der er opbakning blandt danskerne til, at kommunerne kan prioritere bæredygtighed endnu mere i deres drift. Således mener 57 pct. af danskerne, at kommunerne bør prioritere FN’s 17 Verdensmål i arbejdet med at fremme den bæredygtige udvikling. Det viser en undersøgelse fra KMD Analyse.
Analysen er baseret på en spørgeskemaundersøgelse blandt 2.000 repræsentativt udvalgte respondenter.
Og mange borgere er selv klar til at tage del i indsatsen. 45 pct. ønsker således at deltage i bæredygtighedstiltag i kommunen. Desuden er mere end hver tredje (37 pct.) klar til at betale mere i skat, hvis pengene er øremærket til kommunens arbejde med bæredygtighed. Dog er en lige så stor del imod øget skattebetaling for mere bæredygtighed, lyder nogle af konklusionerne i undersøgelsen.
Indkøb er et vigtigt parameter
De kommunale indkøbspolitikker kan være et instrument til at opnå FN's Verdensmål. Under halvdelen af de offentlige udbud har bæredygtighed med i deres kriterier, men hvis det stod til danskerne, var andelen meget større.
I forhold til kommunernes indkøbspolitik vægter danskerne nemlig miljø/klima, samfundsøkonomiske hensyn og sociale hensyn højere end pris. Kvalitet er dog det vigtigste, når danskerne skal vurdere kravene til kommunale indkøb.
- Vores data viser, at der er et kæmpestort grundlag for en stærk og ikke mindst synlig bæredygtighedsindsats i kommunerne. Bæredygtighed betyder virkelig meget for borgerne, som blandt andet vægter det højere end pris i kommunale indkøb, siger rådgivningsdirektør i bæredygtighed Søren Brixen fra KMD.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.