
DSB bygger et nyt værksted i Aarhus-forstaden Brabrand til 1,3 mia. kr.. Det bliver MT Højgaard, der skal stå for opførslen af værkstedet. Det skriver DSB i en pressemeddelelse.
Kontrakten mellem DSB og MT Højgaard er betinget, og placeringen af værkstedet bliver i Logistikparken i Brabrand. Den samlede værdi af kontrakten er på 1,32 mia. kr., og aftalen bliver først ubetinget i december, når DSB's bestyrelse endeligt har tiltrådt den.
Det kommende værksted bliver 20.000 kvadratmeter og kommer til at have en kapacitet, der kan vedligeholde mere end 80 togsæt. I forbindelse med etableringen af værkstedet, skal der også gennemføres et større anlægsarbejde.
Skal huse nye toge
Værkstedet skal benyttes til vedligeholdelse af DSB's kommende IC5-toge og forventningen er, at det står klar i 2026. Sammen med værkstedet på Godsbanen i København bliver de to lokaliteter DSB's primære vedligeholdelsesværksteder for IC5-togene.
- Byggeriet er et væsentligt skridt frem mod målet om at gøre DSB CO2-neutral i 2030. Et af de største skridt var, da vi sidste år skrev kontrakt med Alstom om levering af op mod 150 eltogsæt, siger underdirektør for Nye Værksteder i DSB Finn Bloch.
Det er ikke første gang, at MT Højgaard skal stå for etableringen af et af DSB's værksteder. I august blev det offentliggjort, at MT Højgaard også skal opføre et lignende togværksted ved Næstved.
- Over to år har vi haft et glimrende forløb med DSB og byggeriets andre parter i Aarhus, og nu har vi så indgået den endelige aftale, siger Søren Sørensen, der er porteføljechef i MT Højgaard Danmark.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.