ODENSE: Før var der 15, nu er der 10 bydere, som får lov at byde på at levere vogne og transportsystem – dvs skinner, master, køreledninger og stationer – til Odense Letbane. Det står klart efter udløbet af fristen for at aflevere det første delmateriale til Odense Letbane P/S. Kun 10 af de prækvalificerede har således afleveret, hvad de skulle, oplyser Letbanen.
- Der er altid en vis sandsynlighed for, at der sker ting, som fører til frafald blandt byderne. Årsagerne kan vi kun gisne om. Oftest er det udfordringer i forbindelse med konsortiesammensætningen. Det er velkendt, at muligheden for at ændre i sammensætningen af virksomhederne i et konsortium er meget begrænsede – især efter de nye EU-udbudsregler er trådt i kraft, er det blevet meget vanskeligt at ændre på konsortier undervejs i udbudsprocessen, forklarer administrerende direktør Mogens Hagelskær.
Odense Letbane har, efter frafaldet af de fem konsortier, fravalgt at invitere øvrige virksomheder ind i udbuddet blandt dem, som søgte prækvalifikation, men ikke kom med i første runde. Der forhandles hele 2016 med byderne på letbanevogne og transportsystemet. Vinderne af udbudsrunden forventes fundet i slutningen af året.
pv
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.