NORDJYLLAND: Regionsklinikken i Pandrup bliver lige nu drevet af Region Nordjylland, men senest fra 1. december og minimum fire år frem skal de ca. 7.800 patienter betjenes af Nordic Medicare, når de skal til lægen.
Det lykkedes nemlig alligevel ikke at finde privatpraktiserende læger til driften af klinikken i Pandrup, sådan som det ellers blev aftalt i sommer. De læger, der var inde i billedet, så sig alligevel ikke i stand til at påtage sig opgaven. I juni var der egentlig lagt op til, at ni nordjyske lægeklinikker skulle i udbud, men de tre blev på det tidspunkt løst med praktiserende læger, mens Falck Lægehuse skulle drive fem og Nordic Medicare tage sig af klinikken i Thisted.
Nordic Medicare tilbyder ikke overenskomstmæssige vilkår til lægerne, men regionsrådsformand Ulla Astman (S) er tryg ved, at firmaet kan løfte opgaven.
- Borgeren vil desuden opleve kontinuitet, da tilbuddet strækker sig over en længere periode. Samtidig skal Nordic Medicare sikre, at borgeren i størst muligt omfang har adgang til samme læge. Naturligvis havde jeg hellere set, at det havde været muligt at tiltrække praktiserende læger på overenskomstmæssige vilkår, men da det ikke har været muligt, har vi nu fundet frem til en god løsning for borgerne.
Efter de private læger gav op, bad regionen i august om tilbud fra Falck Lægehuse og Nordic Medicare.
Kontrakten med Nordic Medicare er uopsigelig i fire år for både regionen og leverandøren, hvorefter den kan opsiges af begge parter med seks måneders varsel.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.