AALBORG: Aalborg Øst er nu rykket et skridt tættere på at have selvkørende busser rundt omkring i gadebilledet. Aalborg Kommune har netop meldt ud, at man har valgt virksomheden Autonomous Mobility som samarbejdspartner i udviklingsprojektet med de selvkørende shuttlebusser i Aalborg Øst. Det skriver TV2 Nord.
Projektet kommer dermed til at køre så meget på skinner, at borgerne i Aalborg Øst formentlig allerede efter sommerferie i 2018 kan snuppe en bus – uden chauffør.
De selvkørende shuttlebusser skal tjene flere formål for de lokale borgere. Først og fremmest skal de øge mobiliteten, så alle nemmere kommer omkring – også de gangbesværede borgere. Derudover er målet også at skabe en forbindelse mellem den kollektive trafik og de områder i Aalborg Øst, der ligger langt fra den. Shuttlebusserne bliver dermed et bindeled mellem borgernes egne hjem og f.eks. den nærmeste bus.
sl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.