SILKEBORG: Ældre- og Handicapudvalget i Silkeborg Kommune har besluttet at konkurrenceudsætte to plejecentre med i alt 63 plejeboliger. Det er en udmøntning af budgetaftalen for 2015 mellem alle byrådets partier undtagen Dansk Folkeparti og Enhedslisten.
De to plejehjem er Sandgårdsparken i Kjellerup med 40 pladser og Solgården i Sjørslev med 23 pladser.
- Konkurrencen skal sikre, at vi forvalter borgernes penge fornuftigt. Byrådet ønsker at bruge konkurrenceudsættelse som endnu et middel til at sikre, at vi fortsat udvikler kvaliteten på ældreområdet. Vi forventer ikke nødvendigvis, at udbuddet vil give besparelser, men viser det sig at være tilfældet, er det naturligvis positivt, siger formanden for Ældre- og Handicapudvalget, Karina Due (DF).
- Det afgørende for mig er heller ikke, om det er det private eller det offentlige, som løser opgaven. Det afgørende er, at opgaven løses bedst muligt og billigst muligt, siger Karina Due.
Kommunen byder selv med
- Silkeborg Kommune er i forvejen en af de mest effektivt drevne kommuner, og vi har en tro på, at medarbejdere og ledere på plejecentrene gør det så godt, at det kan vise sig, at vi selv er bedst og billigst til at løse opgaven. Vi har heller ikke særligt mange klager fra de ældre, og vi har lige gennemført en stor brugertilfredshedsundersøgelse, der viser, at de ældre på plejecentrene er meget tilfredse. Derfor byder vi som kommune også selv på opgaven, siger Karina Due.
Valget af de to plejecentre er truffet på baggrund af, at de er to gode, velfungerende og almindelige plejecentre, der har en tæt geografisk placering. Silkeborg Kommune går nu i gang med at få udarbejdet et udbudsmateriale. Det skal færdiggøres i løbet af 2015 med henblik på gennemførelse af udbuddet i 2016 og kontraktstart ultimo 2016.
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.