På baggrund af en færdig delrapport fra Kammeradvokaten har Skat besluttet at stoppe den automatiserede inddrivelse af gæld via it-systemet EFI. Det sker efter, systemet har opkrævet gæld, der egentlig var forældet.
- Hverken Skat eller jeg som skatteminister kan leve med, at inddrivelsen foregår på et ulovligt grundlag, og derfor er det en nødvendig beslutning at suspendere den automatiserede inddrivelse via EFI, siger skatteminister Karsten Lauritzen (V).
EFI-systemet har været forsinket ad flere omgange de seneste 10 år, og problemerne med EFI er fortsat, efter det blev taget i drift i 2013. Systemet er både blevet kritiseret for ikke at opkræve gæld og senest for at opkræve gæld, som egentlig var forældet. Dermed er borgernes retssikkerhed blevet sat tilside, og der har været nævnt eksempler på, at Skat via systemet har tilbageholdt løn fra danskere, som ikke længere skyldte penge til Skat.
I december sidste år blev konsulentfirmaet Accenture og Kammeradvokaten sat til at gennemgå it-systemet EFI. Det samlede analysearbejde er ikke endeligt afsluttet. Skatteministeriet har imidlertid modtaget en delanalyse fra Kammeradvokaten, som konkluderer, at der via systemet gennemføres ulovlig inddrivelse. På denne baggrund konkluderer Kammeradvokaten, at Skat er forpligtet til straks at indstille al automatisk inddrivelse foretaget af EFI.
ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.