SØNDERBORG: 25.000 mennesker så i juni Bon Jovi og Def Leppard spille Sønderborgs største koncert nogensinde på Kær Vestermark. Der var sat 35.000 billetter til salg, og arrangøren Kultur i Syd vidste allerede inden koncerten, at arrangementet ville give underskud. Regnskabet viser, at koncerten gav et underskud på 3,3 mio. kr. Det skriver JydskeVestkysten.
Byrådet godkendte i 2017 en underskudsgaranti for én stor koncert på Kær Vestermark. Underskudsgarantien er bygget op på den måde, at koncertarrangøren selv dækker underskud på op til en million. Sønderborg Kommune dækker underskud mellem en og to millioner. Underskud mellem to og seks millioner deles mellem koncertarrangøren og kommunen. Økonomiudvalget skal onsdag godkende en tillægsbevilling på knap 1,7 mio. kr. til underskudsgarantien.
- Det er da mange penge, og det er ærgerlige penge, med vi vidste, at det var det, der kunne ske. Der er flere parter, der tager del i underskuddet i bestræbelserne på at gøre Sønderborg til et sted, hvor de store ting kan forgå. Min vurdering er, at det er de lærepenge og de investeringer, man må lave, hvis man vil løfte sig, siger borgmester Erik Lauritzen (S).
MG
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.