
Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse har garanteret at købe omkring 5000 granater om året fra den eller de virksomheder, som vinder udbuddet om ammunitionsproduktion på en våbenfabrik i den nordjyske by Ellinge. Købet af granater vil ske fra år 2027. Det skriver Jyllands-Posten på baggrund af fortrolige dokumenter, som avisen har set.
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.