Trafikstyrelsen politianmelder en fyret læge, der var ansvarlig for tilsyn med såkaldte flyvelæger for styrelsen. Det oplyser styrelsen, efter den kvindelige læge blev fyret og bortvist fra styrelsen fredag under mistanke om embedsmisbrug, da hun både har været ansvarlig for tilsynet med flyvelæger i Danmark og samtidig selv har drevet en klinik med to afdelinger, der førte tilsynet.
En flyvelæge har en særlig uddannelse i at vurdere piloter og flyvelederes fysiske og mentale tilstand. Lægen har til opgave at erklære dem egnede til at udføre deres hverv.
Og det er særligt her, at styrelsen mener, at lægen har misbrugt sit embede, fortæller Kåre Clemmensen, vicedirektør i Trafikstyrelsen, og kalder det 'decideret vildledning, som er foregået bevidst'. Det særlige helbredstjek, kaldet en medical, skal piloter og flyveledere have udført en gang om året.
Ritzau / ibs
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.