dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Atea er igen med i it-udbud trods bestikkelsessagen

På baggrund af forsikringer og garantier har Kammeradvokaten vurderet, at Ateas tilbud kan være med i SKI's aktuelle computer-udbud
7. JUL 2015 14.18

SJÆLLAND: Ateas administrerende direktør Morten Felding er én af 13 sigtede i en sag om bestikkelse mellem it-leverandøren Atea og Region Sjælland. Alligevel er Atea - igen - med i gruppen af fire prækvalificerede selskaber, der i løbet af denne uge kan blive udpeget som leverandører af computere og it-tilbehør til 77 kommuner. Det fremgår af et brev, som SKI - Statens og Kommunernes Indkøbsservice - mandag sendte til landets kommuner. Det skriver Dagbladet Ringsted.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/atea-er-igen-med-i-it-udbud-trods-bestikkelsessagen

GDPR