dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Både lærere og teknikken svigter når det gælder it i skolen

Undersøgelse viser, at kun hver tredje lærer er god nok til aktivt at kunne bruge it i undervisningen
KORT NYT
4. SEP 2012 7.16

KØBENHAVN: Blot hver tredje folkeskolelærer er god nok til aktivt at kunne bruge IT professionelt og fremadrettet. På hver sjette skole er det trådløse netværk ude af drift, tre ud af ti skoler har problemer med video-streaming, mens seks ud af ti kommuner ikke har formuleret resultatkrav i forhold til brugen af digitale undervisningsmidler i folkeskolerne. Det viser en undersøgelse foretaget af brancheorganisationen Dansk IT i samarbejde med Rambøll skriver Berlingske

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/baade-laerere-og-teknikken-svigter-naar-det-gaelder-it-i-skolen

GDPR