ESBJERG: Esbjerg Kommune har valgt det esbjergbaserede selskab WorkPoint til at levere en såkaldt ESDH-løsning til kommunen. WorkPoint har vundet aftalen til en værdi af mere end 20 mio. kr. i konkurrence med Fujitsu eDoc, Cbrain F2 og NetCompany GO.
Til kontrakten har WorkPoint i samarbejde med ProActive udviklet en ny ESDH-løsning, der er baseret på Microsoft 365. En løsning, som selskaberne har investeret et tocifret millionbeløb i, og som er målrettet de danske kommuner. Esbjerg bliver den første kommune til at tage løsningen i brug.
- ”Med ’WorkPoint ESDH’ får medarbejderne en løsning, hvor automatisering og bedre workflows understøtter sagsbehandlerens arbejde, så det bliver nemmere at journalisere korrekt. Dermed sikrer vi ensartethed og højere kvalitet, siger Kirsten Mulvad Ochsenbein digitaliseringskonsulent i Esbjerg Kommune, som beskriver løsningen som "nytænkende."
- Vi ser det som en kæmpe fordel, at løsningen bygger på Microsoft 365, så medarbejderne kan journalisere direkte fra de office- programmer, de er vant til at arbejde i. Det bliver en helt ny måde at arbejde på, enormt brugervenligt, og den sømløse integration hjælper brugerne til at journalisere korrekt, når det kan gøres direkte fra Microsoft-programmerne Outlook, Word og sågar Teams, siger Kirsten Mulvad Ochsenbein.
I Esbjerg Kommune bruges sags-og dokumenthåndteringssystemet til at journalisere stort set alt, der produceres af ca. 2.500 producerende sagsbehandlere og 10.000 light-brugere i alle afdelinger. Det kan være alt fra byggesager til politiske dagsordener.
ESDH-løsningen tages i brug 1. juli 2022 Aftalen er gældende i seks år med to forlængelsesoptioner.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.