VEJLE: Falck har opgivet at få en god forretning ud af at stå for hjemmehjælp i Vejle Kommune, og det samme kan ske i andre kommuner. Det erkender regionsdirektør Niels Thorup, Falck i Region Syddanmark:
- Vi vurderer løbende alle forretningsområder, men vi har ingen aktuelle drøftelser med andre kommuner om at opsige samarbejdet, siger han.
Næsten to år før tid har Falck kastet håndklædet i ringen og opgiver at få en fornuftig forretning ud af at stå for hjemmehjælp for 115 borgere i Vejle. Kontrakten trådte i kraft 30. august 2010 og skulle løbe til 31. december 2014. Men nu har Falck og kommunen aftalt at stoppe samarbejdet 1. marts i år.
- Ud fra en samlet betragtning har vi måttet konstatere, at vi desværre ikke kan levere den samme service og kvalitet, som vi er kendt for på vores andre forretningsområder, og samtidig få en rentabel forretning ud af det, lyder den officielle forklaring fra regionsdirektør Niels Thorup.
Ikke fornuftig økonomi
Han vil ikke oplyse, om Falck har tjent eller tabt penge på opgaven i Vejle:
- Jeg kan bare sige, at vi ikke har fået en fornuftig økonomi ud af det.
Hvad der er gået galt, forklarer Niels Thorup således:
- Virkeligheden har vist sig at være en anden end den vi på forhånd havde analyseret os frem til i det pågældende område.
Kan du forklare på hvilke punkter, virkeligheden viste sig at være anderledes?
- Nej, det kan jeg ikke. Det er ud fra en samlet vurdering.
Svært at estimere
Niels Thorup tilføjer, at Falck indgik kontrakten i Vejle med nogle forventinger om en udvikling i en bestemt retning:
- Men udviklingen er ikke gået, som vi ventede. Det er svært at estimere det her, det er meget dynamisk. Måske har du en borger, som pludselig bliver indlagt, og så står vi tilbage med udgifter til løn.
Falck i Region Syddanmark har lignende aftaler – som den nu opsagte i Vejle – i Kolding, Fredericia, Middelfart, Odense og Assens kommuner. Og Niels Thorup følger udviklingen tæt også i de fem kommuner. Om Falck overvejer at trække sig ud af en eller flere af dem, besvarer han således:
- Det har jeg ikke mulighed for at komme ind på.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.