dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Ceres Park er ikke tidssvarende til moderne fodbold, lyder det fra AGF, og hos Aarhus Kommune er man klar til at hjælpe med at etablere et helt nyt fodboldstadion.
Foto: Mikkel Berg Pedersen, Ritzau Scanpix

Kig på væddeløbsbanen: Aarhus-forslag om stadion i modvind fra starten

Ikke alle er lige begejstrede for Aarhus Kommunes forslag om at fjerne væddeløbsbanen, sælge grunde og bruge pengene til et nyt fodboldstadion

AARHUS: Det har længe været offentligt kendt, at AGF gerne vil have et nyt fodboldstadion i Aarhus. Det vil flere lokalpolitikere også, og nu arbejder en politisk styregruppe på et scenarie om at flytte den tilstødende væddeløbsbane, sælge byggerettighederne til grundene i området og derefter opføre et helt nyt stadion til AGF for de penge, som grundene forventes at indbringe.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/kig-p-vaeddelbsbanen-aarhus-forslag-om-stadion-i-modvind-fra-starten

GDPR