dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kommuner vil overtage SKATs gældsopkrævning

Vi har gjort det før og vi kan gøre det igen, når nu SKAT ikke kan, lyder beskeden fra kommunerne. Skatteministeren vil drøfte spørgsmålet med KL
10. SEP 2015 10.17

Vi var langt mere effektive, så det kunne være rart at få den opgave tilbage, så vi kan løse den ordentligt. Sådan lyder ifølge DR Nyheder beskeden fra Helsingørs borgmester Benedikte Kiær (K), efter at SKATs system for automatisk inddrivelse af gæld kollapsede onsdag. En rapport fra Kammeradvokaten konkluderede, at dele af den automatiske gældsinddrivelse, der er samlet i SKATs Et Fælles Inddrivelsessystem (EFI), kunne være ulovlig.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/kommuner-vil-overtage-skats-gaeldsopkraevning

GDPR