
- Det er en problemstilling, der skal tages hånd om. Hvorvidt det skal være lovgivning eller en anden løsning, det er noget, der skal ses nærmere på i samarbejde med de relevante aktører.
Det siger Danielle Hansen, landsformand for Danske Service, der er branche- og arbejdsgiverforening for små og mellemstore servicevirksomheder indenfor rengøring, vinduespolering, ejendomsservice, fritvalgs-området, haveservice og beslægtede servicefag i Danmark.
Hun har ligesom så mange andre måttet konstatere, at mange private firmaer, der er leverandører af service til kommunerne, er gået konkurs. Med store følger for de ansatte, borgerne og kommunerne.
Prisen fylder for meget
Danielle Hansen mener, at prisen fylder for meget, når kommunerne skal vælge leverandør.
- Pris fylder meget - ofte alt for meget - når der skal vælges en privat leverandør af rengøring og hjemmepleje i kommunerne. Men det kan være omkostningsfuldt at vælge tilbuddet med den laveste pris. Det viser erfaringer fra blandt andet Viborg Kommune, hvor to leverandører af rengøring inden for det seneste år har måttet dreje nøglen om. Desværre er det ikke et enkeltstående tilfælde, siger hun, og stiller spørgsmålet:
- Men hvad er årsagen til, at leverandørerne går konkurs? Og hvordan undgår vi, at det sker i fremtiden?
Hun giver selv svaret:
- Udover at prisen tillægges for megen vægt har også lovændringen i 2013 haft stor betydning for markedet. Der er kommet flere og mere komplekse udbud, og priskonkurrencen er steget. Der er behov for et tæt samarbejde og dialog mellem kommunerne og de private leverandører, samt klare retningslinjer for samarbejdet mellem offentlig og privat, pointerer Danielle Hansen.
Stil krav til leverandørerne
Et af parametrene, hvor kommunerne kan gøre det, er ifølge hende at stille krav til leverandørerne.
- Kommunerne skal i forbindelse med udbuddene stille krav til de private leverandører - herunder deres soliditet. Det er dog afgørende, at kravene står mål med udbuddets størrelse. Vi må ikke ende i en situation, hvor uproportionelle krav til private leverandører undergraver den fair og lige konkurrence.
For hendes medlemmer er det vigtigt, at kravene fra kommunerne til dem er proportionelle med udbuddets størrelse, således at de ikke udelukker SMV'ere (små og mellemstore virksomheder, red) og lokale virksomheder.
- Danmark har mange dygtige og veldrevne SMV'er, der er gode samarbejdspartnere for kommunerne. De må og skal ikke ende med håret i postkassen som følge af uproportionelle krav, understreger Danielle Hansen.
Ingen garanti
Når det er sagt, er der stadig ingen garanti for, at et firma ikke går konkurs.
- Det vil aldrig være muligt at garantere, at en virksomhed ikke går konkurs. Men ved at se på både kvalitet og pris i vurderingen af udbud, er kommunerne med til at hindre unaturligt lave priser på markedet.
For hende og Danske Service er det tydeligt, at borgerne har taget det frie valg til sig, og de er generelt tilfredse med den service, de private leverer.
- Vi arbejder i Danske Service aktivt på at forebygge konkurser og genskabe tilliden til markedet. Det er ikke nødvendigvis i Folketinget eller gennem lovgivning, løsningen skal findes. Det er vores klare opfattelse, at der i første omgang er behov for en fælles målrettet indsats fra brancheforeninger, erhvervsorganisationer, fagforeninger og landets kommuner, siger Danielle Hansen.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.