dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Skandinavisk Motor Co skal levere ambulancer

KORT NYT
20. APR 2021 9.26

De fleste regioner har hjemtaget – eller planlægger at hjemtage – dele af ambulancekørslen. Det er baggrunden for en ny rammeaftale om indkøb af ambulancer og sygetransportkøretøjer, som fire af de fem regioner i fællesskab har indgået, oplyser Beredskabsinfo.

Aftalen til en værdi af 480 mio. kr. er gået til VW-importøren Skandinavisk Motor Co. Region Midtjylland har stået for udbuddet på vegne af Hovedstaden, Midtjylland, Nordjylland og Sjælland 

Kontrakten med den enkelte region løber i fire år fra kontraktstart og løbet samlet op i 500 mio. kr.

ka

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkindkob.dk/artikel/skandinavisk-motor-co-skal-levere-ambulancer

GDPR