dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Der kan være udfordringer ved at udfase Microsoft i ministerium

10. JUN 2025 10.52
Det giver god mening, at Digitaliseringsministeriet afprøver open source-systemer, mener professor.

Det er oplagt, at det er Digitaliseringsministeriet, der gør sig de første erfaringer med at udfase brugen af amerikanske tech-giganter.

Sådan lyder det fra Jan Damsgaard, professor og leder af Institut for Digitalisering på Copenhagen Business School (CBS).

Meldingen kommer, efter at digitaliseringsminister Caroline Stage (M) i et interview med Politiken har annonceret, at man vil mindske brugen af Microsofts programmer i Digitaliseringsministeriet.

Planen er, at ministeriet skal benytte kontorprogrammet LibreOffice frem for Office-pakken fra Microsoft, der indeholder programmer som Word og Excel.

- Jeg synes, at det er udmærket, at Digitaliseringsministeriet er dem, der afprøver de her open source-systemer, siger Jan Damsgaard.

LibreOffice er et såkaldt open source-system. Begrebet dækker over, at systemet har en åben software, der er tilgængelig for alle brugere.

Jan Damsgaard beskriver det som, at man i fællesskab udvikler løsninger i systemet, og at alle kan være en del af det.

Men der er også en række udfordringer ved at skifte over til et open source-system som LibreOffice.

- Hvis man ikke har en ansat, der kan udvikle systemet, så kan man ikke implementere det her.

- Den bedste måde at sikre, at man får gavn af LibreOffice, er ved selv at være en del af fællesskabet. Ellers forstår man ikke, hvad der foregår, siger professoren.

/ritzau/

Fra forsiden:

Tilmeld dig nyhedsbrevet
GDPR